Autyzm u dziecka – co warto wiedzieć wiedzieć?

Autyzm u dziecka – co warto wiedzieć wiedzieć?

Pewne zachowania Twojego dziecka mocno Cię niepokoją? Twoja rodzicielska intuicja mówi Ci, że coś jest na rzeczy? Nie bagatelizuj jej! Może okazać się, że Twoje dziecko ma autyzm, a im wcześniej się o tym dowiesz, tym szybciej wdrożysz najlepsze działania, mające na celu poprawę funkcjonowania malucha. Co musisz wiedzieć na temat autyzmu dziecięcego? Przeczytaj nasz poniższy artykuł, a wszystko stanie się jasne.

Autyzm dziecięcy – charakterystyczne objawy

Po czym rozpoznasz to, że Twoje dziecko może mieć zaburzenie, jakim jest autyzm? Do najbardziej charakterystycznych objawów należy: brak kontaktu wzrokowego podczas prowadzenia rozmowy, małe zainteresowanie ludźmi, brak lub słabo rozwinięta mowa, zamiłowanie do zachowań lub działań schematycznych i powtarzalnych czy trudność z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami. Twoje dziecko zachowuje się właśnie w taki sposób ? Zatem nie zwlekaj – i jak najszybciej udaj się do placówki, w której możliwa jest diagnoza autyzmu Kraków. Doświadczony personel po przeprowadzeniu odpowiednich badań, będzie w stanie określić, czy Twój maluch jest w spektrum autyzmu, czy też powód tego rodzaju zachowań jest zupełnie inny.

Wsparcie rodziców – gdzie go szukać?

Diagnoza jest już znana – Twoje dziecko ma autyzm. Wiadomość ta spada nieoczekiwanie na całą rodzinę, mimo że już wcześniej pojawiały się sygnały świadczące o tym, że tak właśnie jest. Co innego jednak mieć już stuprocentową pewność. Mimo trudnego czasu, przed Tobą sporo pracy. Warto już od początku zapisać dziecko na zajęcia, które wpłyną na jego rozwój. Wszyscy domownicy oraz najbliższa rodzina, powinni zostać zapoznani ze specyfiką tego zaburzenia, przeorganizować rytm dnia oraz przestrzeń, w taki sposób, aby maluch czuł się bezpiecznie. Rodzicu, nie możesz zapomnieć także o sobie! Czas wolny, rozmowa z przyjacielem, aktywność fizyczna to coś, co powinno na stałe zagościć w Twoim grafiku. Chcesz porozmawiać z profesjonalistą? Psycholog Warszawa to idealny wybór – z pewnością uzyskasz tam pomoc, jakiej potrzebujesz.

Jak oswoić się z tematem autyzmu?

Jak już podkreślaliśmy, diagnoza autyzmu spada często na rodzinę jak grom z jasnego nieba. Pamiętaj jednak, że ten stan nie będzie trwał wiecznie – z czasem stanie się to czymś całkowicie normalnym, czemu nie będziecie poświęcać aż tak dużo uwagi. Aby oswoić temat autyzmu, dobrze jest sięgnąć po fachową literaturę, skorzystać z forów tematycznych czy też poszukać stowarzyszenia lub innej organizacji pozarządowej w swoim mieście. Dzięki temu nie tylko poszerzysz swoją wiedzę, poznasz praktyczne wskazówki, lecz także poznasz wielu interesujących ludzi, którzy zmagają się z dokładnie takimi samymi trudnościami.