Domowe sposoby na ból. Sprawdź!

Domowe sposoby na ból. Sprawdź!

Ból to niekomfortowe uczucie, za którym raczej nikt nie przepada. Boleć może tak naprawdę wszystko. Nasz organizm wysyła wówczas sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Stan zapalny, trwały uraz, zatrucie, a nawet objaw poważnej choroby. Wiele osób sięga wówczas po środki farmakologiczne. Jak jednak poradzić sobie z bólem, gdy pod ręką nie mamy żadnych leków?

Magia temperatury

Jednym z najpopularniejszych sposobów na ból, które można zastosować w domowych warunkach i bez konieczności korzystania ze środków farmakologicznych, są kompresy. W zależności od rodzaju bólu stosuje się okłady ciepłe bądź zimne. Te pierwsze sprawdzą się doskonale np. przy bólach mięśni, zębów czy dolegliwościach menstruacyjnych. To także doskonała metoda walki z dyskomfortem, gdy dopadnie cię migrena. Leczenie tej dolegliwości powinno oczywiście odbywać się w porozumieniu z lekarzem, ponieważ jej występowanie może wiązać się z rozwojem różnego rodzaju chorób, jeśli jednak chcesz pomóc sobie doraźnie, połóż na głowę gorący kompres, który dodatkowo możesz urozmaicić solą morską. Taki okład sprawi, że ból w krótkim czasie ustąpi. Zimne kompresy to z kolei sposób na walkę z bólem pourazowym i oparzeniami. Nie bez powodu medycy okładają uszkodzone kończyny sportowców opatrunkami z lodem. Zimno sprawia, że ból łagodnieje, a stan zapalny nie rozprzestrzenia się. Jeśli nie dysponujesz w danej chwili lodem, sprawdzi się pierwsza lepsza mrożonka z zamrażarki lub tkanina nasączona w lodowatej wodzie.

Zioła i napary

Innym domowym sposobem na walkę z uporczywym bólem, są różnego rodzaju zioła. Stosuje się je raczej wewnętrznie, choć niektóre z nich nadają się również do kompresów (np. szałwia lub rumianek). Właściwości niektórych ziół są powszechnie uznawane za przeciwbólowe Są to m.in. goździki, jiaogulan, kwiat czarnego bzu czy prawoślaz lekarski. Nie tylko uśmierzają one ból, ale dodatkowo mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pomagają one przede wszystkim w bólach zęba, zatok, żołądka i wątroby. Z tego powodu warto mieć w domowych zapasach kilka saszetek tych dobroczynnych roślin. Ich parzenie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, jednak jeśli chodzi o dawkowanie, to warto poradzić się kogoś bardziej doświadczonego, np. na internetowym forum.

Pamiętaj, że domowe sposoby nigdy nie zastąpią wizyty u lekarza i zażycia odpowiednich środków farmakologicznych. Jeśli potrzebne ci specjalistyczne leki, środki bakteriobójcze, wirusobójcze, antybiotyki czy nawet antykoncepcja awaryjna, recepta będzie w tym przypadku niezbędna.