Martwi Cię zachowanie Twojego dziecka? Sprawdź, co możesz zrobić!

Martwi Cię zachowanie Twojego dziecka? Sprawdź, co możesz zrobić!

Jako rodzic na pewno na co dzień wykazujesz bardzo dużą troskę o prawidłowy rozwój Twoich pociech. Czy wiesz, jakie kroki możesz podjąć, kiedy zauważysz jakiekolwiek nietypowe zachowania u Twojego dziecka?

Nietypowe zachowania – czy to od razu autyzm?

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie nietypowe zachowania u dziecka od razu oznaczają poważne schorzenia. Dzieci, tak samo jak dorośli, różnią się od siebie pod względem osobowości, zdolności, temperamentu i tempa rozwoju. Jeśli jednak zauważysz pewne zachowania, możesz zdecydować się na konsultację z ekspertem, który rozwieje Twoje wątpliwości bądź też rozpocznie proces diagnostyczny. Jeśli dziecko unika kontaktu wzrokowego bądź też nie reaguje na to, co się dzieje wokół niego, możesz poczuć zaniepokojenie. Proces diagnozy warto rozpocząć również w sytuacji, kiedy maluch nadmiernie reaguje na bodźce sensoryczne, bądź też wręcz przeciwnie – całkowicie je ignoruje. Dzieci chore na autyzm często wykazują monotematyczne zainteresowania, które przekształcają się wręcz w obsesję na temat jednego tematu. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie diagnoza autyzmu. Kraków i inne większe ośrodki miejskie to miejsca, w których na pewno znajdziesz odpowiednie poradnie.

Skorzystaj z pomocy psychologicznej

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowości rozwoju Twojego dziecka, możesz zdecydować się na pomoc psychologa. To osoba, która przeprowadzi ocenę, postawi diagnozę i wesprze Was psychologicznie. Pamiętaj – im wcześniej podejmiesz działania, tym większa szansa na poprawę sytuacji. Dzięki rozmowie z psychologiem lepiej zrozumiesz zachowanie dziecka i będziesz mógł wypracować odpowiednie strategie postępowania. Specjalista może także zalecić terapię, jeśli okaże się to konieczne. Jest ona bardzo skutecznym narzędziem w pracy z maluchem. Psycholog wesprze nie tylko dziecko, ale i rodziców, pomagając im radzić sobie z trudnościami wynikającymi z nietypowego zachowania dziecka.

Jak możesz pomóc jako rodzic?

Na pewno zastanawiasz się, czy w jakikolwiek sposób możesz pomóc swojemu dziecku. Przede wszystkim, bądź cierpliwy i stawiaj na spokojną komunikację z maluchem. Być może dzięki temu zrozumiesz jego emocje i potrzeby. Pamiętaj, że sięganie po pomoc psychologiczną to żaden wstyd – nie bój się więc skonsultować ze specjalistą, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości. Obserwuj zachowanie swojego dziecka – możesz także prowadzić dziennik, w którym będziesz notować nietypowe zachowania oraz okoliczności, w których występują. Potrzebujesz wsparcia? Poszukaj grup wsparcia dla rodziców. W tego typu miejscach będziesz mógł podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi osobami, które znają problem z autopsji. Najważniejsze jest to, że Twoje dziecko, niezależnie od problemów, które je dotykają, potrzebuje Twojego wsparcia i miłości.