Teleporada - kiedy warto z niej skorzystać?

Teleporada - kiedy warto z niej skorzystać?

Teleporady były dostępne tak naprawdę od dawna, ale to w dobie koronawirusa stały się naprawdę popularne. Większość pacjentów podchodzi do tego tematu z dużym dystansem. W kocu jak lekarz może pomóc nam przez telefon? Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach teleporada może okazać się naprawdę przydatna.

Pilna konsultacja

Zdarza się, gdy pewne dolegliwości są na tyle dokuczliwe, że nie sposób poradzić sobie z nimi za pomocą środków przeciwbólowych i przyczyny należy poszukać nieco głębiej. W takiej sytuacji najczęściej szukamy rozwiązania problem w sieci, jednak jak wiadomo - Internet nie jest najbardziej rzetelnym źródłem informacji. W takim wypadku teleporada okaże się z pewnością nieoceniona. Wystarczy zadzwonić do swojego lekarza, opisać występujące objawy i zaczekać na diagnozę. Lekarz najczęściej jest w stanie pokierować dalszym leczeniem zupełnie zdalnie, o ile konieczne nie okaże się skierowanie do lekarza. Gdy dla przykładu wystąpi u ciebie intensywna, wielodniowa migrena, leczenie jej często kończy się pobytem na oddziale, ponieważ organizm staje się bardzo wyczerpany. Jeśli z kolei borykasz się z bólem kręgosłupa, nudnościami, problemem natury gastrycznej czy zwykłym przeziębieniem, teleporada powinna wystarczyć. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, oceni twój stan, a następnie wypisze wygodną e-receptę na niezbędne środki farmakologiczne. Warto dodać, że tego typu porada dostępna jest tak naprawdę od ręki, podczas gdy na fizyczną wizytę w przychodni specjalistycznej trzeba często sporo poczekać.

Recepta potrzebna na już

Zdalna konsultacja lekarska okazuje się nieoceniona również w sytuacji, gdy pilnie potrzebujemy recepty. Zdarza się, że zwyczajnie nie zauważmy kończących się tabletek, które dostępne są jedynie na receptę. Dzięki teleporadom ich otrzymanie jest niezwykle proste, ponieważ wystarczy krótka rozmowa z lekarzem, a e-recepta zostaje wysyłana na nasz numer telefony w formie kodu. Kod należy podać w aptece wraz z numerem PESEL, a farmaceuta bez problemu sprzeda nam środek. Podczas rozmowy lekarz sprawdza również historię choroby i czy dany lek był już kiedyś przepisywany. Jeśli np. skończyły ci się tabletki antykoncepcyjne, lub potrzebna jest ci antykoncepcja awaryjna, recepta może znaleźć się na twoim telefonie nawet w ciągu kilku minut! To naprawdę wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu zarówno pacjentom, jak i samym lekarzom.